Skær det meste af spækket fra sværene, og smelt det ved lav varme i en stor gryde. Det tager lidt tid, men I skal endelig ikke blive fristet til at skrue for højt op for varmen - det vil bare få det til at branke.
Mens spækket smelter gnides sværen godt med salt.
Når det meste af spækket er smeltet og der ligger små gyldne klumper tilbage (fedtegreverne) tages disse op med en hulske og sættes til side.
Der skal være i hvert fald 3 - 4 cm fedt i gryden nu, er der ikke helt nok så smelt evt. lidt ekstra svinespæk.
Kom de saltede svær ned i det varme fedt, og lad dem koge i fedtet ved middelvarme indtil de begynder at blive gyldne og sprøde.
Når sværen begynder at blive gylden fjernes de kortvarigt fra gryden, og der skrues op for varmen så fedtet kan blive godt varmt.
Giv nu sværene endnu en tur ned i fedtet, og lad dem koge indtil de begynder at "boble" lidt op.
Tag flæskesværen op af fedtet med en hulske og lad det dryppe af på fedtsugende papir, inden de serveres som snack eller som ekstra tilbehør til en flæskesteg.